PATIKA ÉKEK



„Ahogy minden szimbólum hat a nézőre, úgy hatnak a gyógyító szimbólumok is…”

5 patika év…

Mexikóban kezdődött minden, úgy két évtizeddel ezelőtt, a nagy csavargásaim éveiben…
Akkor és ott olyan kincset kaptam- „még annál is többet”- az ősi ill. a mai Mexikótól, amit még maga Hernán Cortéz, a spanyol hódító se gondolhatott volna… Történt ugyanis, hogy csakhamar megismerkedtem, majd elsajátítottam az egykori aranylemez-domborítás technikájának egy mai is élő változatát, ami anyagában „korunknak megfelelően” alumíniumlemezre változott. Időközben úgy „megfertőzött” az ország s vele az azték-maja kultúra hihetetlen gazdag jelképrendszere, hogy a mai napig se gyógyultam ki belőle… Jóllehet hathatós „gyógyír” volt számomra felfedezni később az ősmagyar és más gazdag kultúrák hasonlóan csodálatos szimbólumvilágát. Merthogy minden jelkép egy „Kapu” amin keresztül beléphetünk az antik, illetve a transzcendens világba…
… Így hat minden szimbólum a nézőre, s így hatnak a gyógyító szimbólumok is. Mint például a „Kígyó- gyító” (már a neve is jelképes) című alkotás, ami 5 éve, 2009-ben indult „hódító” útjára a magyar gyógyszertárakba, a „Patika éke”-ként. Azóta is minden évben egy újabb alkotás látott napvilágot, így a „Méreg- Mérleg”, az „Aesculap és Hygena”, a „Caduceus”, illetve a 2014-es év termése, a „Zöldkereszt”. A sorozat tovább folytatódik…

Így lettem a világjáróból-országjáró s egyben patikus-látogató, aminek köszönhetően minden kis szegletébe, zugába eljutottam az országnak. 2009-ben már ott voltam a MOSZ siófoki kongresszusán, ahogy azóta is évről-évre, akárcsak újabban a MGYK gyűlésein. Immár 5 év távlatából elmondható, hogy hiánypótló, amit csinálok. Sajnos az államosítás majd a magánosítás szinte teljes pusztulásra ítélték a régi-szép, patinás patikákat, beleértve a külső cégéreket, a több száz éves, míves bútorokat vagy éppen a patikai edényeket. Sajnos velük együtt tűntek el e fontos és jeles szakma jelképei is…

A hiánypótló kifejezés ilyen értelemben helyénvaló, mivel a fent említett ősi-hagyományos gyógyszerészi jelképek új formában, de ismét megjelentek rendeltetési helyükön, a patikákban. A gyógyszer kiváltásakor, a betegek a képekre pillantva találkoznak és kapcsolatba lépnek ezen gyógyulást elő-segítő energiákkal. Példaképp nézzük a „Kígyó-gyító” című alkotást, ami a legismertebb szakmai ábrázolás, s ami ott van minden gyógyszerész lelkében (még akkor is, ha valaki irtózik a kígyótól): az ábrázoláson egy kehelyre tekeredő kígyót látunk, ahol a kehely az emberi test, a kígyó pedig köré tekeredve gyógyítja azt. Mint ahogy természetesen hasonló gyógyerővel bír és hat a többi ábrázolás is. Ezekről majd máskor.

Említést érdemel, hogy a patikákon kívül, a képek egyedi méretei, változatai sokfelé megtalálhatók: magyarországi gyógyszergyár új épületének konferenciatermében, a MOSZ és a MGYK irodáinak falán is. Itt meg kell jegyeznem, noha a képek mindegyike egyedileg készül, s egymás mellé téve azok hasonlók, mégis mindenhol teljesen más élményt nyújtanak, éppen az őket körülvevő színek, fények, környezet, berendezési tárgyak és bútorzat miatt.
Végezetül álljon itt Hippokratész örökérvényű igazsága egy ősi, „Aesculapius” kígyós-botról:
„Az Élet rövid, a Művészet időtlen…”

Návay Ákos 2014
Ősi ábrázolások- ősi technikával

Szöveg és képek Letöltése PDF-ben >